RŮŽOVKA

Růžovka (latinsky rosacea) je chronické onemocnění kůže často nesprávně zaměňované s akné, protože se však na rozdíl od něj objevuje až ve středním věku, bývá někdy laicky označováno jako „akné dospělých“.

V různých formách postihuje asi 10 % populace, častěji ženy než muže. Vyskytuje se v centrálních partiích obličej – zasahuje nos, tváře, bradu a čelo.

Existují 4 progresivní stádia choroby růžovky, jejichž následnost však není zákonitá:

  1. Erytróza -stádium je typické zčervenáním v obličeji, které se objevuje zejména po požití horkých a dráždivých potravin, pití alkoholu nebo po stresu.
  2. Kuperóza - objevuje se trvalé zarudnutí s trvalým rozšířením malých povrchových cév.
  3. Papulopustulární rosacea -stádium odpovídá stádiu č.2 (trvalé zarudnutí s trvalým rozšířením malých povrchových cév) a je doplněno o zánětlivé projevy na kůži (pupínky a hnisavé puchýřky).
  4. Rhinophyma -dochází ke zbytnění některých částí obličeje. Obvykle se toto poslední stádium vyskytuje u mužů. Nejcharakterističtějším rysem je rhinophyma (velký brunátný, vystupující nos).

Lidé s „Růžovkou“ se mnohdy obávají společenského kontaktu, což nezřídka přináší problémy v osobním i pracovním životě.

Na naší klinice Laser Liberec používáme k laserovému ošetření nejmodernější laserový systém  FOTONA SP DYNAMIS.

  • Flexibilita, přesné ovládání a homogenní absorpce řady laserů Fotona Nd:YAG jsou ideální k léčbě všech příznaků Růžovky. Mohou být použity k léčbě malých, povrchových žil a zároveň mají schopnost pronikat a léčit větší, hlubší cévní léze. To umožňuje kompletní léčbu příznaků „Růžovky“.
  • Při zákroku se předchlazuje povrch pokožky, čímž se ošetření stává téměř nebolestivým s minimalizací vedlejších účinků.
  • Bezprostředně po zákroku je ošetřené místo začervenalé, toto zvýraznění mizí většinou během několika hodin (dle rozsahu a intenzity zákroku).
  • Ošetření probíhá ve více sezeních, veškeré podrobnosti sdělí lékař dle rozsahu onemocnění a domluví s klientem následnou léčbu.